Podstawowym narzędziem nowoczesnego zarządzania miastem jest strategia rozwoju, będąca kompleksową i perspektywiczną koncepcją rozwoju, określającą jego cele oraz drogi ich osiągania. Strategia jest podstawowym instrumentem zarządzania miastem, ułatwiającym i zwiększającym spójność decyzji, podejmowanych przez władze samorządowe. W praktyce pozwala lepiej zagospodarować zasoby: ludzkie, naturalne i materialne, określając ich optymalne wykorzystanie. Strategia jest również konieczna dla uzyskania dodatkowych, zewnętrznych źródeł zasilania lokalnego budżetu, w tym z funduszy europejskich.
Kalisz, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, przystąpił w 1996 roku do opracowania Strategii Rozwoju. W wyniku tych prac powstała Strategia Rozwoju Kalisza do 2010 roku. Dokument ten wymagał jednak aktualizacji i wydłużenia horyzontu czasowego, zgodnie z okresami planistycznymi Unii Europejskiej. Wiele zadań strategicznych, ujętych w 1996 r. zostało zrealizowanych, a w ich miejsce pojawiły się nowe wyzwania rozwoju miasta. Również szereg zadań strategicznych straciło na aktualności, a niektóre zapisy i zadania należało dointerpretować i uszczegółowić. Ponadto w strukturze gospodarczej i terytorialnej kraju dokonały się radykalne zmiany (nowy podział administracyjny, reforma systemu samorządu terytorialnego, reformy systemu edukacji i służby zdrowia, itp.), które tworzą nowe uwarunkowania i wyzwania w zarządzaniu rozwojem Kalisza. Ważnym wydarzeniem było także przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Fakt ten radykalnie zmienił zasady programowania i finansowania rozwoju lokalnego i regionalnego. Powyższe uwarunkowania rozwoju miasta wymusiły potrzebę aktualizacji Strategii oraz jej zmodyfikownie, adekwatnie do wymogów, stawianych tego typu dokumentom przez Unię Europejską.
W aktualizacji Strategii Rozwoju Kalisza wykorzystana została metoda środowiskowo-ekspercka, uwzględniająca szerokie uspołecznienie procesu planowania rozwoju miasta. Uspołecznienie to nastąpiło przede wszystkim poprzez dobór zespołu opracowującego strategię, składającego się z przedstawicieli różnych środowisk i grup społecznych, istniejących w mieście oraz dyskusje środowiskowe, na których dokonano prezentacji i konsultacji, proponowanych w Strategii działań rozwojowych. Na mocy zarządzenia Prezydenta Miasta Kalisza powołano Zespół ds. Aktualizacji Strategii Rozwoju Kalisza w następującym składzie:
Koordynatorem prac nad projektem aktualizacji dokumentu Strategia Rozwoju Kalisza do 2013 r., wyznaczono Panią Iwonę Dudę, Kierownika Biura ds. Promocji i Współpracy Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Miasta.
Za stronę merytoryczną prac i dokument końcowy odpowiadał zespół ekspercki w składzie: dr Aleksandra Nowakowska (kierownik zespołu), dr Krzysztof B. Matusiak i dr Zbigniew Przygodzki z Uniwersytetu Łódzkiego.
W strukturze organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu utworzono Stanowisko ds. Strategii Rozwoju Miasta, pełniące funkcje koordynacyjne dla wszystkich zadań podczas realizacji Strategii.
Prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Kalisza trwały od maja do listopada 2004 roku i obejmowały:
Produktem zrealizowanych prac jest Strategia Rozwoju Miasta Kalisza 2004â2013, wraz z systemem monitoringu oraz diagnoza stanu miasta, obejmująca opis procesów
i zjawisk zachodzących w ostatnich latach w Kaliszu, włącznie z analizą uwarunkowań rozwoju (tzw. analizą SWOT).
W wyniku przeprowadzonych prac i dyskusji środowiskowych wizję rozwoju miasta Kalisza określono w sposób następujący: PRZEDSIĘBIORCZY I OBYWATELSKI KALISZ â NAJSTARSZE POLSKIE MIASTO, KONKURENCYJNE WE WSPÓLNEJ EUROPIE.
Przeprowadzone analizy diagnostyczne potencjału miasta, uwzględnienie aspiracji i systemu wartości mieszkańców oraz zewnętrznych uwarunkowań rozwoju miasta wskazują, iż rozwój Kalisza w najbliższych latach powinien wykorzystywać i wzmacniać następujące elementy:
Tak zarysowana wizja rozwoju miasta, w dalszych pracach nad strategią, została zdekomponowana na cztery cele strategiczne:
Cele strategiczne zostały uszczegółowione poprzez określenie taktyki ich osiągnięcia. Dla każdego celu zostały wskazane programy i zadania strategiczne, których realizacja ma zapewnić osiągnięcie celu nadrzędnego czyli określonej wizji rozwoju miasta.